Esztrich beton – zsákos vagy silós: előre megkevert (gyári) beton, ami a hagyományos sóder-cement betonnal szemben akár 2 cm-es vastagságtól is alkalmazható. További előnye, hogy a minősége gyári laboratóriumban folyamatosan ellenőrzött, ezáltal homogén ami kisebb zsugorodási repedések kialakulását eredményezi. A különböző burkolatok alá teherelosztó rétegként, megfelelően előkészített alapfelület szükséges:
- pontosan megadott szintek (lézerszintezővel történik)
- víz-, hő- és hangszigetelés kialakítása
- repedésgyűjtő hézagok terv szerinti kialakítása, dilatációs szegélyek (GYIK belinkelése) elhelyezése
- zárható ablakok, ajtók, szükség szerint árnyékolás, (az esztrich beton hirtelen száradását elkerülendő
- padlófűtés esetén megfelelően rögzített csövek, beállított üzemi nyomás
- bedolgozási hőmérséklet biztosítás
Az esztrich beton típusának kiválasztása az esztrichre kerülő burkolat, illetve annak kivitelezési technológiája és az előírt egyéb műszaki követelményektől függ. Fentiek, és az alkalmazott technológia szerint:
Ragasztott vagy kontakt esztrich: A kivitelezés úgynevezett tapadó híd segítségével történik, az alapfelülethez kapcsolódva. Általában kis keresztmetszet (2-4 cm) esetén alkalmazzuk, a teherhordó felülethez köt hozzá.
A ragasztott esztrich előnyei:
- vékony réteg, ezért padlófűtéshez is alkalmazható
- nagy felületen fugamentes feldolgozhatóság
Könnyített esztrich – Styropor (perlit vagy polisztirol beton) A betonszintek kitöltésre használjuk, 4-50 cm vastagságban terítve. A polisztirol betont a munkaterületre pumpával juttatjuk, így naponta akár 50 m 3 könnyű beton is bedolgozható. Nem lehet végleges teherhordó felületként használni. A könnyített esztrich régi fafödémek esetében jó hőszigetelő. Az adalékanyag úgynevezett expandált polisztirol gyöngy vagy a hulladék jellegű, expandált polisztirolhab csomagolóanyag őrleménye. A polisztirol gyöngyök a hőkezeléses duzzasztási eljárás során nyerik el eredeti szemcseméretük a kb. 40-szeresét, azaz a 2-5 mm közötti jellemző átmérőt.
Úsztatott esztrich: Alapvetően egy szigetelő, teherelosztó réteg, ami szabadon mozog, melyet az alapfelülettől a kívánt szigetelő réteg (hő-, hang- stb. szigetelés) illetve technológiai szigetelés választ el. Padlófűtéshez, vagy hangszigeteléshez kiválóan alkalmazható. Hő- és lépészaj csökkentő tulajdonsággal. Az aljzat az érvényes szabványoknak meg kell, hogy feleljen, illetve szilárd, por-, és az aljzattól elváló szennyeződésektől mentes, tiszta és megfelelően zárt kell, hogy legyen. Amennyiben a hőszigetelésnek magasabb követelményeknek kell, hogy megfeleljen, az aljzat teljes területére hőszigetelő Lemezeket kell fektetni. Adott esetben a szigetelőréteg más szigetelőlemezek (ásványi hőszigetelő lemezek) felhasználásával is kialakítható.
Önterülő esztrich: A beton készítésekor felhasználásra kerülő anyagok szerkezete miatt hívják „önterülő” esztrichnek, illetve Cement- vagy gipsz esztrichként is ismert. A kívánt terítési vastagságtól függően 0-5 mm, 3-15 mm, 8-30 mm illetve 20-50 mm között alkalmazható. 0,5 – 4 cm-es terítési vastagság között, vízszintes, „tükör” simaságú felület készíthető a leggyorsabb kiszáradási idő mellett.